Mobese Sistemleri Özel Hayatı İhlal Ediyor Mu - Canli Mobese İzle
Canlı Mobese

Mobese Sistemleri Özel Hayatı İhlal Ediyor Mu

Mobese Kameraları ve Özel Hayatın Gizliliği

Öncelikle Özel hayat kelimesinin ne demek olduğunu inceleyelim. Özel hayat kişinin kendine has olan yaşam tarzıdır. Yalnızca size has bir olgudur. Düşünce, yaşam tarzı, yaşayış şekli, duyguların farklılığı. Başka birisi tarafından öğrenmesini istemediğimiz hayatımız diyebiliriz.

İnternet üzerinden bir tık ile izlenebilen canlı mobese ve kayıt yapan kameraların özel hayata etkileri üzerinde duracağız.Ülkemizde yasalar tarafından özel hayatımız koruma altına alınmıştır. Şahsımızın bir başka kişi ve veya kişiler tarafından bilinmesini istemediğimiz hayatımızla ilgili bilgiler koruma altına alınmıştır.

Peki toplumda sıkça kullanılan ve neredeyse tüm mekanlarda yer alan mobese kameraları, güvenlik kameraları özel hayatımızı etkiliyormu. Yani bu sistemler özel hayatın gizliliğini ihlal ediyormu.

Öncelikle gelişen teknoloji ile beraber, insanların yeni suç yöntemleri bulmaları, bir çok suç ve suçlulunun tespit edilebilmesi için güvenlik sistemlerine ve mobeseye olan ihitiyaç giderek artmıştır.

Kamu alanlarında devletimizin yetkili birimleri tarafından yapaılacak olan izlemeler dışında, hukuk kararı olmadan, kişilerin mobese kameraları ile izlenmesi, telefonlarının dinlemesi yasaktır.

İş yerlerinin ve kamusal alanlarda yer alan mahremiyet alanları olan Lavabolar, Tuvaletler, soyunma yerleri ve kendi başına dinlenme yapılan yerlerin kamera ile izlenebilmesi mümkün değildir. Bunun haricinde topluma açık alanlarda uyarı levhası olması kaydı ile görüntülü kayıt yapılabilir. Ancak bu konudada yargının verdiği bir kararda emsal niteliktedir.

İstanbulda bulunan 10. İdare mahkemesi, İstanbul büyük şehir belediyesinde bulunan personellerin şikayeti üzerine, Ofislerde yer alan kamera sistemlerini kaldırılmasına hükmetmiştir. Belediye ofiste konulan kameraların güvenlik amacı ile konulduğunu savunmuş, Mahkeme ise ofisteki bazı kameraların direk olarak çalışanların masalarını izlemeye yönelik konumlandırıldığını söyleyerek, çalışma salonlarının bazılarının kameralarını söktürmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ