Arabada Sigara Kullanmanın Cezasını Mobese Kesiyor - Canli Mobese İzle
Canlı Mobese

Arabada Sigara Kullanmanın Cezasını Mobese Kesiyor

Bir anda herkes bu konuya kilitlendi. Gündemde haberlerde sosyal medyada herkes Arabada Sigara kullanmanın cezası ne kadar diye sormaya başladı. Lafı fazla uzatmadan cevaplıyoruz.

Seyir Halinde Arabada Sigara Kullanmanın Cezası 2021 yılı itibari ile 205 TL’dir.

Eğer 15 gün içerisinde öderseniz indirili olarak cezanız 153,75 TL ye düşer.

Kanunda vardı ancak uygulanmıyordu. Yanlış duymadınız bu kanun konulalı iki yıldan fazla zaman oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile bir anda yer yerinden oynadı. Ülke çapında gerçekleştirilen ve 40 binden fazla personelin katıldığı denetlemelerde binlerce sürücüye sigara cezası kesildi. Ayrıca denetimde emniyet kemeri takmayanlar veya cep telefonu ile konuşan tiryakilerde 3 farklı ceza yedi.

Yapılan denetimin hemen ardından birçok insan sosyal medya üzerinden duruma tepki gösterdi. Aynı şekilde bir çok kişide yasayı yerinde buldu.

Araçta Sigara Kullanılmasına Ceza Yazılması Doğrumu

Avrupa ülkelerinde bakıldığında ülkemizdeki yasaya benzer bir durum görmek mümkün. Fransa’da araç içerisinde 18 yaşından küçük birisinin bulunması durumunda sigara kullananlara para cezası uygulanıyor. Eğer 18 küçük yaşından birisi yoksa aracınızda Sigara içmek serbest ancak kural ihlali yaparsanız; hem kural ihlali için hemde elinizde sigara varsa ayrıca onun için ceza yersiniz.

Diğer Avrupa ülkeleri ve Amerikaya baktığımızda tüm araçlarda çocuk varsa sigara içmek yasak.

Ülkemizde bu yasanın kapsamı Avrupa’ya göre geniş. Araçta çocuk olsada olmasada sigara içmek yasak. Peki bu doğru bir kararmı. Bazı kesimler bunu yanlış bulmakta, bazıları ise doğru bulmakta.

Bize göre ise Arabada sigara kullanmanın cezasız kalmaması doğru bir karar. Sigaranın kutusundan çıkarılıp yakılmasına kadar, külünün camdan silinmesine, izmaritin karayoluna atılıp çevreye verdiği zarar varıncaya dek yerinde ve doğru bir karar. Trafik kazalarının hergün haberlerde boy gösterdiği ülkmizde daha katı kararların alınmasından yanayız.

Denetimler Mobese Üzerinden Devam ediyor

Arabada sigara kullanan sürücüler ülke çapında yapılan denetimler ile binlerce lira ceza yazıldı. Cezalar sadece ekipler tarafından değil mobese kameraları üzerindende yazılmakta. Zaten hali hazırda Emniyet kemeri takmayan, seyir halinde araç kullanan binlerce sürücüye ceza yazılmaktaydı. Aynı durum arabada sigara kullananlar içinde geçerli.

Ülkenin bir çok bölgesinde faaliyet gösteren ve 24 saat kayıt yapan kameralar ile tespit edilen sürücülere sigara cezası kesiliyor.

Sigara zaten sağlığa zararlı. Bu nedenle aracınızı ferah bir hale getirin. Yolculuk esnasında camınızı aralayarak içeriye giren temiz rüzgarın tadını çıkartırın. Aracınıza binen çocuklarınıza üzerine sigara kokularının olduğu bir araçla değil ferah ve temiz bir araba ile seyahat ettirin. Kendinizi, Eşinizi, Arkadaşlarınızı, çocuklarınızı pasif içici yapmayın.

 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ