Mobese Nedir, Mobese Sistemleri Hakkında Bilgi - Canli Mobese İzle
Canlı Mobese

Mobese Nedir, Mobese Sistemleri Hakkında Bilgi

Mobese Nedir?

Mobese denildiğinde akla ilk gelen küçük yuvarlak top şeklinde türkiyenin her şehrinde sizi gözetleyen kameralar gelir aklımıza. Mobesenin açılımı “Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu” diye biliniyor fakat bunun gerçek adı Murat, Osman, Basri, Erin, Süleyman, Erdoğan isimlerinin baş harflerinden oluşmakta. Bu isimler sistemi kuran mühendislerin baş harfleri. Mobese Emniyet Genel Müdürlüğü altyapısı için tasarlanmış bir iletişim aracıdır.

Mobesenin kullanım amaçları;

Mobese sadece trafik,araç takip gibi işlemlerde kullanılmaz,
Beklenmeyen Durumlar
Adli Olaylar
Deprem

Mobesenin bir çok kullanım amacı bulunmaktadır, bu kullanım amaçlarından biraz bahsetmek gerekirse bir çete ekibi bir bankayı soyuyor görgü tanıklarından araç plakası alınarak sisteme yani Emniyet Genel Müdürlüğüne bildiriliyor, mahalleden geçerken mobese kameralarına takılıyor araba.  Merkez de plakasını emniyet güçlerine bildirerek arabanın nerede olduğunu söyler.

Mobese Nedir

Mobesenin bünyesindeki birimler sırasıyla şöyledir;

Komuta Kontrol Merkezi
Araç Takip Sistemi
Komuta Kontrol Merkezi
Araç Takip Sistemi
Mobil Araç Sorgulama Sistemi
Nezerathane İyileştirme ve Kontrol Sistemi
Bölge Görüntüleme Sistemi
Plaka Tanıma Sistemi Merkezi
Mobil Operasyon Yönetim
Mobil Operasyon Yönetim

Mobese için ne kadar bütçe harcandı?

2007’de kurulmuş olan mobese adı altında yapılan bu sisteme maliyeti İçişleri Bakanlığı bütçesi tarafından ve il özel idareleri tarafından karşılanmıştır. Bakanlık tarafından 148 milyon 193 bin lira harcanmıştır.

Tüm şehirlerde Mobese bütün ilçeleri kapsayacak şekilde çalışıyor. Sistem 24 saat aralaksız çalışıyor, Mobese sadece karada değil havada bile Emniyet Genel Müdürlüğünün işine yarıyor. Havacılık Şube Müdürlüğü’ne bağlı sürekli hazır helikopterler bulunmakta.

Mobesenin Günlük Yaşamda Önemi

Suş ve suşlular ile mücadelede önemli oranda kullanılmaktadır. Hukuki anlamda ve günlük hayatta insanların suça olan meyillerini azatmada yaralanılan önemli bir teknolojidir. Özellikle trafik kurallarını ihlal eden süğrücülerin belirlenmesinde ve suç işleyen kişilerin tespit edilmesinde önemli bir yere sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ